freze örnek

Takım Tezgahlarında İş Güvenliği

Takım tezgahları yaptıkları iş gereği tehlikeli hayati sonuçlar doğurabilmektedir.

1a.Takım tezgahları gibi tehlike kat sayısı yüksek makinelerde ancak ve ancak Bu konunuda eğitim almış uzman oparetörler çalışabilmektedir.

Gerekli eğitimlerden geçtikten sonra nerdeyse hertürlü metal işlem prosedürünü gerçekleştirebilen tezgah operatörleri parça işlemeden daha önemli olan iş güvenliği eğitimi almı olmaları gerkmektedir. Bu konuda gerekli donanım bilgisine sahip olan operatörler metal işleme tezgahlarındaki tehlikenin farkında ve bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir.

CE Standartları gereği üretici firmalar operatörleri korumaya yönelik birçok önlemler daha makine iamlat aşamasında almışlardır. Malesef ki ülkemizde bu önlemlerin üretim sürecini engelediği düşüncesi ile devredışı brakılması veya bu donanımların yerinden sökülmesi ile daha verimli çalışılabilceği düşünülmektedir. Oysa unutulmamalıdır ki kazanılan 20 saniyelik üretim hızı hiçbir candan daha kıymetli değildir.

İş güvenliği konusunda yeni kanunların devreye alınması ile birlikte bu tür donanımları ve önlemleri eksik olan tezgahlar kullanılamaktadır. Ancak eksik donanımların tamamlandığı torna freze ve matkap gibi takım tezgahları iş faaliyetlerine devam edebilmektedir.

Torna tezgahları :

Metal işleme tezgahlarında içersinde parçanın hareketi ile kesim işlemi yapan takım tezgahlarıdır.  Bu işlem sürecinin sağladığı avantjlar ile birlikte birçok tehlikeli senaryo hazırlamaktadır. İşlem yapılan parçanın 1.000 devir/dakia gibi hızlarda döndürüldüğü senaryolarda bu durum çok daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Çalışma şekline göre çok büyük tehlikeler arz eden bu tür takım tezgahlar özel saç malzemeden imal edilmiş korumalar ile önlemi alınmalıdır. Plastik veya polikarbon gibi kırılma katsayıları saç malzemeye göre düşük olan malzemeler bu tip makinelerde sadece süs ve görüntü güzelliği sağlamktadır. Avrupa birliğinde birçok makine imalatçıları daha güvenli bir çalışma alanı oluşturmak için bu tip koruyuculara en çok önemi ve yatırımı yapmaktadır. Yeni cam teknolojileri ve saç işlemeleri ile üreticeleri bu konuda bir hayli yol almış bulunmaktadır.

İmalatçı ve sigorta şirketeri CE standrlarına sahip bir makinenin koruyucu donanımları sökülmesi ve bu şekilde çalışıtırılması durumda hiç bir sigorta ve garanti kapsamını dahil etmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir